תיירות בארץ

חופשה בארץ היא אחד התענוגות הגדולים ביותר. אמנם לא נלווית אליה ההילה שעוטפת חופשות בחו"ל (שגם היא הולכת ומתעמעמת ככל ש"חוץ לארץ" הופך נגיש יותר ונפוץ יותר) אבל כן יש בה את הקסם הייחודי של בילוי במקום שמצד אחד הוא קרוב לבית ומצד שני רחוק ממנו שנות אור.

וילות בצפון
בפרט זרח בשנים האחרונות כוכבם של הצימרים, גם אם מדובר באופציה שאינה זולה כלל וכלל. התנאים המפנקים של השהות ביחידות אירוח אלה, האינטימיות שהן מעניקות ובפרט המיקום של רובן בלב הטבע ובישובים בעלי אופי כפרי נינוח הביאו לכך שהביקוש לצימרים ילך ויגדל משנה לשנה. גם היצע הצימרים תפח משמעותית, ועל פי ההערכות נכון לשנת 2013 פועלים בישראל בין 8,000 ל- 9,000 צימרים (!), וגם שיעור התפוסה הממוצע בהם זינק מכ- 80 ימים בשנה בשנות התשעים לקרוב ל- 140 ימים בשנה בימינו.
 
מה שאתם רואים זה מה שאתם מקבלים?
 

הביקוש לצימרים כאמור גבוה אבל ההיצע גבוה אף יותר והתחרות על ליבנו ועל כיסנו עזה. ישנם בעלי צימרים שהתחרות גורמת להם להשתפר באופן מתמיד, בין אם דרך שדרוג יחידת האירוח – שחלקן כבר הפכו לארמונות מפוארים, טירות מכושפות, מתחמים קונספטואליים ועוד – ובין אם באמצעות העלאת רמת השירות, כשגם מבצעים והנחות הם דרך למשוך את היוצאים לחופשה קצרה וממלאת מצברים בארץ.
אולם במקביל למרבה הצער ישנם גם כאלה הנוקטים בדרכים פסולות ובעיקר מצג שווא ופער ניכר בין ההבטחות על הנייר (או, ליתר דיוק, על מסך המחשב שהרי המקום בו מציגים בעלי הצימרים לראווה את הבקתות שלהם הוא האינטרנט) לבין המצב בפועל.
בשנת 2013 יזמה חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי הוספת סעיף לחוק הגנת הצרכן, ולפיו תיאסר כליל הצגת תמונה שאין לה אחיזה של ממש במציאות ושעלולה להטעות את הצרכן שמתלבט בין שלל האופציות המונחות בפניו. הצעת חוק זו, שכמובן אינה מוגבלת לתחום הצימרים, עשויה להפחית את מספר המקרים בהם חופשה חלומית הופכת למאכזבת במציאות, אולם גם אם היא תתקבל ותיושם בפועל, עדיין ייתכנו מקרים בהם צימרים יבטיחו ולא יקיימו. הדרך הטובה ביותר לצמצם למינימום את הסיכון למפח נפש היא אירוח במקומות שעליהם קיבלנו המלצות מחברים או מכרים וגם רשתות חברתיות הם מקום מצוין לקבל בו המלצות אותנטיות ואמינות על צימרים שמספקים תמורה מלאה לכספנו.


 
לינה בחיק הטבע ממש
 

אופציה אחרת לחופשה בארץ, שעושה רושם כי קצת נדחקה לשוליים עקב הרצון בתנאים מפנקים, היא הקמפינג.
אמנם מדובר בשהות נטולת מזגן, ג'קוזי וטלוויזיה עם המון אינצ'ים, אבל כדאי לזכור שלחיק הטבע קסם משלו, ועוד יותר רצוי לדעת שהמתחמים השונים המציעים את אופציית הקמפינג בארץ השתדרגו אף הם, דבר שאולי פוגע בחיבור המושלם עם הטבע אבל מצד שני מאפשר לישון בשטח בתנאים סבירים ואף למעלה מכך.
דרך מומלצת במיוחד להיות תיירים בארץ היא לשלב שהות בצימרים עם קמפינג – כך ניתן לבלות חופשה ארוכה יותר בעלות נמוכה יחסית, וליהנות משהות בחיק הטבע עצמו ולאחר מכן להתפנק באחד מאלפי הצימרים המושקעים והמטופחים שפזורים ברחבי הארץ.
 

תיירות בארץ